Vespa nierozłącznie związana jest z krajobrazem powojennej Italii. Pierwszy projekt stworzył w 1946 inżynier lotniczy Corradino D’Ascanio, który co dość przewrotne – ponoć nie znosił motocykli. Zrobił tu wszystko po swojemu – pozycja za kierownicą miała być wygodna jak na fotelu, rama skonstruowana została tak, by nie trzeba się było wspinać, a silnik został schowany, by nie brudzić kierowcy olejem. Dodane zostało też koło zapasowe, bo po prostu było przydatne. Rozwój konstrukcji i jej popularność to prawdziwy fenomen, ale też dowód po prostu doskonałego wzorniczo projektu. Vespy produkowane były z silnikami 50, 125, 150 i 250 cm³. Najmniejsze były nawet dla nastolatków, 150 i 200 dopuszczono do użytku autostradowego. Z powodu dzisiejszych przepisów, najbardziej popularne są 125-tki, nie wymagające prawa jazdy na motocykl. Vespa 125 VNB produkowana była w latach 1959–1966 w sześciu kolejnych seriach. Prezentowany tu VNB4T to model roku 1962, wciąż na historycznych 8-calowych kołach, w charakterystycznym jasnoszarym kolorze, po skrupulatnej renowacji. Czytaj dalej Piaggio Vespa VNB4T 1963 – 28500 PLN – Wrocław→
Fiat 132 miał w Polsce szczególny status. Następca modelu 125 długo był symbolem dobrobytu, a jazda nim była przywilejem. Miał wszystko to, co powodowało zazdrość użytkowników polskiej motoryzacji. Dwuwałkowy silnik, zawieszenie tylne na sprężynach śrubowych i piękne linie nadwozia. Ten Fiat 132 pochodzi z 1974 roku, z pierwszej serii produkcyjnej wyróżniającej się prawdziwym drewnem na desce rozdzielczej. Ma znikomy przebieg, piękną konfigurację kolorystyczną i co najbardziej zadziwiające, zachowany jest wciąż w fenomenalnie oryginalnym stanie, z pierwszą powłoką lakierniczą i bez korozji. Jeździ równie pięknie, jak wygląda. Jest fenomenalny! Czytaj dalej Fiat 132 1974 – 49999 PLN – Wrocław→
Jakiej byśmy w Polsce historii motoryzacyjnej nie mieli, to są czasy, które już nigdy nie wrócą. Daewoo-FSO Polonez Atu Plus to ostatni etap ewolucji poczciwego Poloneza. Pod koreańskim parasolem, wciąż z włoskim silnikiem Lamprediego, do którego dodano niemiecki układ wtryskowy. Atu oferował nadwozie typu sedan, a Atu Plus dodatkowo różnił się deską rozdzielczą, nowymi lakierowanymi zderzakami i nowym typem wtrysku jednopunktowego Bosch. W takim kształcie samochód doczekał w produkcji 2002 roku, by na zawsze odejść do historii. Czytaj dalej Daewoo-FSO Polonez Atu Plus 1997 – 19999 PLN – Wrocław→
Toyota Camry V10 to pierwsza generacja modelu, produkowana w latach 1982–1986. Wyróżniała się modnymi, kanciastymi kształtami, wysoką jakością wykonania i nowoczesną konstrukcją wykorzystującą – po raz pierwszy w Toyocie – poprzeczne umieszczenie silnika i przedni napęd. W zestawieniu z konkurencją auto wyróżniało się niższą masą, niższym współczynnikiem aerodynamicznym i niższym spalaniem. Auto było dostępne w Japonii, USA, Australii, a od połowy 1984 roku – również w Europie. W owym czasie było to auto niema egzotyczne, a ten egzemplarz z minimalnym przebiegiem, po pierwszym, zmarłym właścicielu, z pewnością wybitnie wyróżnia się stanem zachowania. Czytaj dalej Toyota Camry V10 1983 – 47500 PLN – Wrocław→
Volkswagen Golf Mk2 ukazał się w 1983 roku, kontynuując sukces samochodu, który odmienił los koncernu VAG. Urósł, wydoroślał i był pierwszym VW zaprojektowanym do produkcji przy użyciu robotów przemysłowych. Szybko stał się hitem i był jednym z najbardziej popularnych samochodów lat 80. i wczesnych lat 90. Ten w ogłoszeniu to polift z 1990 roku, napędzany największym w ówczesnej ofercie silnikiem 1,8 l, w wersji 8-zaworowej oferującym moc 90 KM. Czytaj dalej Volkswagen Golf Mk2 1990 – 21500 PLN – Wrocław→
Audi A8 to luksusowy pojazd marki Audi, produkowany od połowy 1994 roku w czterech generacjach. Potomek kultowego Audi V8 z 1988 roku z ogłoszenia to trzecia generacja oznaczona symbolem D4. Została zaprezentowana jesienią 2009, a trafiła do produkcji zimą 2009 roku. A8 D4 oparte zostało na płycie podłogowej MBL opracowanej przez koncern Volkswagen Group. Do jego produkcji wykorzystana została także technologia Audi Space Frame znana z poprzednich generacji A8. Ten konkretnie egzemplarz to wersja z wydłużonym nadwoziem, pod maską skrywająca jednostkę 4.2 V8 o mocy 350 KM oraz napęd quattro. Jego przebieg to tylko 16 tys. km. Czytaj dalej Audi A8 L D4 2011 – 159900 PLN – Gliwice→
Mercedes klasy E generacji W210 debiutował wiosną 1995 roku, zrywając z konserwatywną stylistyką poprzednika. Czterookie spojrzenie stało się wizytówką Mercedesa na przeszło dekadę, a nowy design doczekał się prestiżowej nagrody „red dot design award”. Kształt nadwozia był nie tylko charakterystyczny, ale również aerodynamiczny (Cx = 0,27). Ten Mercedes E 200 to wariant z manualną skrzynią biegów i dwulitrowym silnikiem – 136 KM jest tu krzesane z mającej fantastyczną renomę czterocylindrowej jednostki M111. Egzemplarz jest w wersji stylizacyjnej Elegance i pochodzi z Hiszpanii od pierwszego właściciela. Mercedes ma wady, ale jest tani i nie jest to obiekt kolekcjonerski. Czytaj dalej Mercedes E 200 W210 1995 – 19999 PLN – Gogolin→
Jeżeli działają na Was gładkie linie modelu SL serii R129, uważacie, że każdy klasyczny Mercedes powinien być czarny, a na dodatek jesteście zdania, że silnik V8 jest najlepszy, to jest propozycja dla Was. Ten Mercedes 500 SL R129 to wersja europejska, z rynku niemieckiego, pochodząca z pierwszej serii produkcyjnej, zachowana w bardzo dobrym stanie. Znaleźć dziś taki egzemplarz na sprzedaż jest niełatwo. Czytaj dalej Mercedes 500 SL R129 1991 – 99000 PLN – Gogolin→
Audi TT debiutowało w 1998 roku i już wtedy było jasne, że w przyszłości będzie to klasyk. Przykuwało uwagę swoją sylwetką, właściwie pozbawioną prostych linii i pełną pięknych detali. Motyw otoczonego śrubami okrągłego wlotu paliwa jest tu powtórzony na kierownicy, dźwigni zmiany biegów, klamkach drzwi i wlotach powietrza. Wszystko zdaje się być spójne i dobrze wykonane, w fotelu zapadasz się głęboko i czujesz się wprost otoczony sportowym samochodem, który z kierowcą potrafi stworzyć poczucie jedności. W kolejnym roku 1999 ukazała się jego otwarta wersja, która wyglądała równie atrakcyjnie. Ten Roadster z silnikiem 1.8 turbo 225 KM i napędem Quattro zauroczył pierwszego właściciela w 2000 roku. Zakupiony i od początku traktowany kolekcjonersko, do dziś przejechał niespełna 30 tys. km i prezentuje się wyśmienicie. Czytaj dalej Audi TT Roadster 8N 2000 – SPRZEDANE→
Honda S2000 to bez wątpienia jeden z najwspanialszych roadsterów przełomu wieków. Debiutował w 1999 roku i utrzymywany w produkcji był przez dekadę. Wóz pokochany został za świetne wyważenie, precyzję prowadzenia, niską masę i doskonałe silniki. Z pewnością legenda wytrwała by w produkcji dłużej, gdyby nie fakt, że wspaniały, wolnossący, wysokoobrotowy silnik po prostu nie mógł się zmieścić w oczekiwanych wynikach testów spalania paliwa. Prezentowany egzemplarz pochodzi ze środkowego okresu produkcji o fabrycznym oznaczeniu AP2. Napędza go silnik F22C o pojemności 2,2 l i maksymalnej mocy 240 KM. Jego przebieg to tylko 19 tys. km, a stan jest oryginalny i wolny od tuningu. Czytaj dalej Honda S2000 2006 – 290000 PLN – Gogolin→
Najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery i przyszłe klasyki na sprzedaż.