Volkswagen 1300 1966 – SPRZEDANY

Oficjalny brytyjski raport z 1945 roku po kontroli projektu z Wolfsburga stwierdzał, że „pojazd nie spełnia podstawowych wymagań technicznych samochodu osobowego (…) jest zupełnie nieatrakcyjny dla przeciętnego nabywcy (…) Budowa samochodu w celach komercyjnych byłaby przedsięwzięciem całkowicie nieekonomicznym”. Historia jednak pokała, że stało się zupełnie inaczej. Konstrukcja Garbusa była niezwykle długowieczna i udana, a stale rozwijany samochód produkowano aż do 2003 roku. W połowie lat 60. Typ 1 był w sile wieku i popularności. Roczna produkcja przekraczała półtora miliona sztuk, udział w niemieckim rynku wynosił niemal połowę, a to jak popularne auto okazało się być w Stanach Zjednoczonych, zaskoczyło niemal wszystkich. Ale nie można się temu dziwić. On jest dobry nawet dziś. Klasyczny Garbus ma absolutnie niepodważalny urok. Kojarzy się z hippisowską wolnością, ale też zgodny jest z filozofią „slow life”. Jeżeli codzienna bieganina i fast foody Cię obrzydzają, w takim Garbusie odkryć możesz przedłużenie swojej duszy. W nim nie da się spieszyć, i nie da się pozostać niezauważonym. Szczególnie, jeżeli mówimy o dość wczesnym egzemplarzu z leżącymi przednimi światłami, w dwukolorowym malowaniu, dodatkowo wyposażonym w faltdach (materiałowy, rozsuwany dach). Mimo, że to wiekowa konstrukcja, prosta mechanika i chłodzony powietrzem silnik sprawiają, że Garbus sprawdzić się może nawet jako auto na co dzień.
Czytaj dalej Volkswagen 1300 1966 – SPRZEDANY

BMW Alpina B5 Supercharged E60 2006 – 159900 PLN – Gliwice

BMW Alpina B5 Supercharged E60 narodziła się jako alternatywa dla BMW M5. Jej wyróżnikiem jest mechaniczna sprężarka, opatentowana i opracowana specjalnie z myślą o tej generacji silników V8. W zestawieniu z jednostkami V12 pozwalała uzyskać niższą masę, nie skutkowała taką turbodziurą jak w przypadku turbodoładowania, pozwalała też na lepsze odprowadzanie temperatury i była mniej skomplikowana niż układy z dwiema bądź czterema turbosprężarkami. Była również bardziej wydajana – w normalnym użytku spalanie na poziomie 10 l/100 km (przy prędkościach rzędu 130 km/h) jest tu na porządku dziennym, a należy pamiętać, że jest to samochód zdolny rozpędzić się nawet do 314 km/h. Do tego oczywiście charakterystyczna dla marki Alpina stylizacja zarówno z zewnątrz, jak i w kabinie. Specjalnie dobrana skóra i jedyne w swoim rodzaju drewno oraz oczywiście plakietka z sygnowanym numerem egzemplarza, w tym przypadku 270 z 428 wyprodukowanych.
Czytaj dalej BMW Alpina B5 Supercharged E60 2006 – 159900 PLN – Gliwice

BMW 760Li E66 2003 – 139000 PLN – Gdańsk

Najbardziej luksusowym, innowacyjnym i zarazem najdroższym BMW na początku XXI wieku bez wątpienia było właśnie 760Li. Samochód o oznaczeniu fabrycznym E66 otrzymał ogromny wolnossący silnik o pojemności 6 litrów w układzie V12. Ta potężna limuzyna w odmianie Long, w topowej wersji silnikowej ma moc 445 KM, osiągając 100 km/h w zaledwie 5,5 s. Dzięki wolnossącej jednostce napędowej o momencie obrotowym 600 Nm, ogromna moc rozwijana jest niezwykle harmonijnie z najwyższą kulturą pracy. W dzisiejszych realiach motoryzacyjnych silniki z taką mocą bez turbodoładowania są nieosiągalne i już nigdy nie wrócą. Jest to ostatni wolnossący silnik BMW V12. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Komfort jazdy i wygłuszenie jest na niespotykanym poziomie. Limuzyna w wersji przedłużonej oferuje pasażerom z tylu dwa oddzielne fotele regulowanie elektrycznie we wszystkich możliwych płaszczyznach, lodówkę, telefon, monitor i wiele innych luksusowych udogodnień.
Czytaj dalej BMW 760Li E66 2003 – 139000 PLN – Gdańsk

Lancia Fulvia Sport Zagato 1972 – 149000 PLN – Warszawa

Poza seryjną produkcją, Lancia w latach 60. oferowała nabywcom również coś specjalnego. Podobnie, jak w przypadku modeli Appia, Flavia i Flaminia, również Fulvia otrzymała wyjątkową wersję. Zadanie stworzenia sportowej odmiany Fulvii, wyposażonej w aerodynamiczne nadwozie, otrzymała firma Zagato z Mediolanu. To piękne nadwozie narysował Ercole Spada, autor takich sylwetek, jak Aston Martin DB4 GT Zagato, Alfa Romeo Giulia TZ Tubolare Zagato czy znacznie późniejsze… BMW E34. Mimo, że delikatna konstrukcja skorupowa nie dedykowała samochodu do kariery w rajdach, jej opływowe nadwozie poprawiło osiągi, a specjalne dodatki uczyniły ciekawą propozycją dla indywidualistów. Ciekawostką w Sport Zagato jest tylna klapa otwierana elektrycznie za pomocą przycisku umieszczonego na desce rozdzielczej. Co więcej, silnik elektryczny podnosi tu klapę tylną o kilka centymetrów, na tyle, aby zapewnić cyrkulację powietrza w czasie jazdy. Prawdziwy luksus na tamte czasy. Prezentowana Lancia Fulvia Sport Zagato pochodzi z drugiej serii produkcyjnej z lat 1970-72 i jest jednym z około 2 tysięcy egzemplarzy tej serii. Auto ma piękny czerwony kolor, świetnie utrzymane, oryginalne wnętrze i prezentuje się absolutnie zjawiskowo.
Czytaj dalej Lancia Fulvia Sport Zagato 1972 – 149000 PLN – Warszawa

Aston Martin DB9 2011 – 615000 PLN – Kalisz

Aston Martin DB9 zastępował model DB7 i jeżeli ktokolwiek zastanawia się, dlaczego nie użyto nazwy DB8, odpowiedzią jest chęć podkreślenia rodzaju zastosowanego silnika, a dokładniej uniknięcia posądzenia o użycie plebejskiego V8. Tu orkiestrę gra królewskie, 6-litrowe V12, a nadwozie wykonane zostało z połączenia kompozytów i aluminium. W efekcie uzyskano konstrukcję o masie o 25% niższej niż u poprzednika i zarazem o dwukrotnie wyższej sztywności. Auto znajdowało się na rynku w latach 2005-2016, lecz jeżeli macie ochotę skosztować takiego samochodu w stanie nowego auta, właśnie macie taką sposobność. Ten egzemplarz pochodzi z kolekcji z Kuwejtu i przejechał dotąd jedynie symboliczne 126 kilometrów. Auto jest piękne i zawsze było wzorem luksusowego gran tourera. Może stanowić część kolekcji, ale może też służyć do tego, do czego został stworzony, czyli do pokonywania dużych dystansów w iście ekspresowym tempie.
Czytaj dalej Aston Martin DB9 2011 – 615000 PLN – Kalisz

Audi A8 D4 2013 – SPRZEDANE

Audi A8 to luksusowy pojazd marki Audi, produkowany od połowy 1994 roku w czterech generacjach. Potomek kultowego Audi V8 z 1988 roku z ogłoszenia to trzecia generacja oznaczona symbolem D4. Została zaprezentowana jesienią 2009, a trafiła do produkcji zimą 2009 roku. A8 D4 oparte zostało na płycie podłogowej MBL opracowanej przez koncern Volkswagen Group. Do jego produkcji wykorzystana została także technologia Audi Space Frame znana z poprzednich generacji A8. W kwietniu 2021 debiutowała nowa jednostka 4.0 TFSI z dwiema turbosprężarkami i w taki właśnie silnik wyposażony jest prezentowany egzemplarz. Moc 420 KM i moment obrotowy na poziomie 600 Nm w zakresie od 1500 do 4500 obr./min to jego imponujące parametry, a przyspieszenie do pierwszej setki trwa tu zaledwie 4,6 sekundy. Imponujące, zwłaszcza, że jest to wciąż dyskretna limuzyna, a nie ukierunkowane na sport Audi S8.
Czytaj dalej Audi A8 D4 2013 – SPRZEDANE